Distribuie prietenilor:

Nominalizările OSCAR: „The Shape of Water“, „Dunkirk“ și „The Post“ sunt printre favorite (Video)

Nominalizările OSCAR:  „The Shape of  Water“, „Dunkirk“ și „The Post“ sunt printre favorite (Video)
Distribuie prietenilor:

Academia Americană de Film a anunţat nominalizările la premiile Oscar 2018, iar „The Shape of Water“, un film cu buget redus regizat de cineastul mexican Guillermo del Toro, conduce în topul nominalizărilor, având 13 menţiuni, cu una mai puţin decât recordul înregistrat în istoria prestigioasei gale.
Filmul „Shape of Water“, pentru a cărui regie Guillermo del Toro a fost premiat cu Leul de Aur la Festivalul de la Veneţia şi cu un Glob de Aur, conduce în topul nominalizărilor la cea de-a 90-a gală a premiilor Oscar.

Nominalizări Oscar 2018: lista completă

Cel mai bun film

„Call Me by Your Name“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„Get Out“

„Lady Bird“

„Phantom Thread“

„The Post“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

 Cel mai bun regizor

Jordan Peele, „Get Out“

Greta Gerwig, „Lady Bird“

Paul Thomas Anderson, „Phantom Thread“

Guillermo del Toro, „The Shape of Water“

Christopher Nolan, „Dunkirk“

Cea mai bună actriţă în rol principal

Sally Hawkins, „The Shape of Water“

Frances McDormand, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Margot Robbie, „I, Tonya“

Saoirse Ronan, „Lady Bird“

Meryl Streep, „The Post“


Cea mai bună actriţă în rol secundar

Mary J. Blige, „Mudbound“

Allison Janney, „I, Tonya“

Lesley Manville, „Phantom Thread“

Laurie Metcalf, „Lady Bird“

Octavia Spencer, „The Shape of Water“

  Cel mai bun actor în rol principal

Timothée Chalamet, „Call Me by Your Name“

Daniel Day-Lewis, „Phantom Thread“

Daniel Kaluuya, „Get Out“

Gary Oldman, „Darkest Hour“

Denzel Washington, „Roman J. Israel Esq.“

  Cel mai bun actor în rol secundar

Willem Dafoe, „The Florida Project“

Woody Harrelson, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Richard Jenkins, „The Shape of Water“

Christopher Plummer, „All the Money in the World“

Sam Rockwell, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

  Cel mai bun scenariu original

„The Big Sick“, Emily V. Gordon şi Kumail Nanjiani

„Get Out“, Jordan Peele

„Ladybird“, Greta Gerwig

„The Shape of Water“, Guillermo del Toro şi Vanessa Taylor

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“, Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat

„Call Me By Your Name“, James Ivory

„The Disaster Artist“, Scott Neustadter şi Michael H. Weber

„Logan“, Scott Frank, James Mangold, Michael Green

„Molly’s Game“, Aaron Sorkin

„Mudbound“, Virgil Williams and Dee Rees

Cel mai bun film străin

„A Fantastic Woman“ (Chile)

The Insult (Liban)

„Loveless“ (Rusia)

„The Square“ (Suedia)

„On Body and Soul“ (Ungaria)

  Cea mai bună animaţie

„The Boss Baby“

„The Breadwinner“

„Coco“

„Ferdinand“

„Loving Vincent“

  Cel mai bun scurtmetraj animaţie

„Dear Basketball“

„Garden Party“

„Lou“

„Negative Space“

„Revolting Rhymes“

Cel mai bun scurtmetraj

„The Eleven O’Clock“

„My Nephew Emmett“

„Silent Child“

„Watu Wote“

„DeKalb Elementary“

  Cel mai bun scurtmetraj documentar

„Edith and Eddie“

„Heaven Is A Traffic Jam on the 405“

„Heroin(e)“

„Knife Skills“

„Traffic Stop“

  Cel mai bun documentar

„Abacus: Small Enough to Jail“

„Faces Places“

„Icarus“

„Last Man in Aleppo“

„Strong Island“

  Cele mai bune efecte vizuale

„Blade Runner 2049“

„Guardians of the Galaxy 2“

„Kong: Skull island“

„Star Wars: The Last Jedi“

„War for the Planet of the Apes“

  Cea mai bună imagine

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„Mudbound“

„The Shape of Water“

Cea mai bună scenografie

„Beauty and the Beast“

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

  Cea mai bună coloană sonoră 

„Dunkirk“ „Phantom Thread“

„The Shape of Water“

„Star Wars: The Last Jedi“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

  Cel mai bun cântec

„Mighty River“, Mudbound

„Mystery of Love“, Call Me By Your Name

„Remember Me“, Coco

„Stand Up For Something“, Marshall

„This Is Me“, The Greatest Showman

  Cel mai bun montaj de sunet

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„The Shape of Water“

„Dunkirk“

„Star Wars: The Last Jedi“

  Cel mai bun mixaj de sunet

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„The Shape of Water“

„Dunkirk“

„Star Wars: The Last Jedi“

  Cel mai bun montaj video

„Baby Driver“

„Dunkirk“

„I, Tonya“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

  Cele mai bune costume

„Beauty and the Beast“

„Darkest Hour“

„Phantom Thread“

„The Shape of Water“

„Victoria & Abdul“

Machiaj şi coafură

„Darkest Hour“

„Victoria & Abdul“

„Wonder“

 

zvr
Cum ți s-a părut articolul?
zvr
Cum ți s-a părut articolul?