Distribuie prietenilor:

Programul lunii noiembrie la Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”. Vezi agenda evenimentelor (Detalii)

Programul lunii noiembrie la Filarmonica Națională „Serghei Lunchevici”. Vezi agenda evenimentelor (Detalii)
Distribuie prietenilor:

 

Ușile Filarmonicii Naționale Serghei Lunchevici sunt deschise pentru spectactorii și în această lună. Iubitorii de artă sunt așteptați la spectacolele organizate aici, iar mai jos puteți vedea întreg programul cultural-artistic din noiembrie.

01 noiembrie 2017, ora 10:00 /Sala mică/

Concursul Tinerilor Pianişti  „I. Paderewski”

 

01 noiembrie 2017, ora 19:00 /Sala Mare/

Spectacol jubiliar ,, ÎMI CÂNT DORURILE MELE”

Leonid TĂRANU

Cu participarea:

Surorile OSOIANU, Nicolae GRIBINCEA și PLĂIEȘII, Maria ILIUȚ, Anatol MÎRZENCO, Veta GHIMPU MUNTEANU, Nicu MÎȚĂ, Suzana POPESCU, Frații Ion și Veaceslav BÎNZARI, Alexandru CIBOTARU, Tamara BOBOC, Adrian CARP, Nătălița OLARU, Romina ȚĂRANU, Lilia FOCȘ, Andrei ȘTEFĂNEȚ, Adrian ȚĂRANU, Frații Silviu și Nicolae ȚĂRANU

Acompaniaza orchestra ,,Doina Basarabiei” dirijor Valeriu CAȘCAVAL

Prezinta Alexei REVENCO și Veta GHIMPU MUNTEANU

 

02 noiembrie 2017, ora 16:00 /Holul Filarmonicii/

Inaugurarea Expoziției Concurs de arte vizuale dedicată zilelor culturii polone în Republica Moldova „Jan Alojzy Matejko”, ediția a V-a;

 

02 noiembrie 2017, ora 17:00 /Sala mică/

Gala Concursului Tinerilor Pianiști „I. Paderewski”

 

02 noiembrie 2017, ora 18 :00 /Sala Mare/

Centrul Rus de Știință și Cultură din Chișinău prezintă:

Concert cameral de Ziua Unității Naționale

„Ambasadorii Măiestriei”

Soliști invitați din Rusia:

Roman Markelov, saxofon

Alexei Sâcev, pian

Conducător artistic al casei Muzicii din Sankt-Petersburg – Serghei Roldughin, Artist al Poporului din Rusia

INTRARE LIBERĂ

 

3 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concert simfonic

În program:

Vl. Beleaev – Spirit of the Sky

Fr. Chopin – Concertul pentru pian si orchestra nr. 2, fa minor, op. 21

  1. Rahmaninov – Concertul pentru pian si orchestra nr. 2, do minor, op. 18

 

Soisti – Laura Balicov, Stanislav Jar

Dirijor – Alexandru Ganea

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

5 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mică/

Recital de pian cu Raffaele Scognamiglio (Italia)

În program: muzică de Schumann, Chopin, Saint-Saens, Liszt

INTRARE LIBERĂ

 

5 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

DUCU BERTZI

Irina Furdui – vioară

Constantin Neculae – chitară

Tavi Iacob – keyboard

 

8 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Ambasada Republicii Turcia în Republica Moldova în colaborare cu Institutul „Yunus Emre” din Republica Turcia prezintă:

CONCERT PENTRU PRIETENIE

Dedicat celei de-a 25-a aniversări de la stabilirea relațiilor diplomatice între Republica Moldova și Republica Turcia și celei de-a 94-a aniversări de la fondarea Republicii Turcia, marcată pe 29 octombrie

Soliști:

Quintetul Golden Horn Brass, (Turcia)

Görkem ŞEN, “Yaybahar” (instrument propriu inventat), (Turcia)

INTRARE LIBERĂ

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

9 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

CONCERT SIMFONIC

Folclor si Tradiții

În program:

  1. Vitéz –Gaußiana, Eine Deutsche Weistrasse Geschichte
  2. Enescu – Rapsodia Romana nr. 1
  3. Gershwin – Rapsodia Albastra
  4. Saint – Saens – Introducere si Rondo Capriccioso
  5. Ravel – Tzigane
  6. Vitéz – 6 Folk Gypsy Dances for Symphony Orchestra

Soliști:

Nadejda Erhan, pian/Republica Moldova

Radu Banariuc, vioară/Republica Moldova

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”

Dirijor – Carol Vitéz, Germania

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

10 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

CONCERT SIMFONIC

Folclor si Tradiții

În program:

  1. Vitéz –Gaußiana, Eine Deutsche Weistrasse Geschichte
  2. Enescu – Rapsodia Romana nr. 1
  3. Gershwin – Rapsodia Albastra
  4. Saint – Saens – Introducere si Rondo Capriccioso
  5. Ravel – Tzigane
  6. Vitéz – 6 Folk Gypsy Dances for Symphony Orchestra

Soliști:

Victor Vitéz, pian/Germania

Radu Banariuc, vioară/Republica Moldova

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”

Dirijor – Carol Vitéz, Germania

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

 

14 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Azi! Aici! Acum!

Concert dedicat zilei studentului

Intrare liberă!

 

 

15 noiembrie 2017, ora 19:00 /Sala Mare/

Concert „Formula ideală”

Liliana Prado

Spectacol extraordinar cu invitați speciali:

Adriana Ochișanu, Vitalie Dani, Anișoara Puică, Marian Stîrcea, Doinița Gherman, Lenuța Gheorghiță, Ady Carp, Tatiana Heghea, Katy Rain

 

 

16 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Festivalul-concurs televizat al tinerilor interpreți de muzică populară

Prezintă orchestra „Folclor”, ediția a III-a

În recital:

Ion Krasnopolski, Artist Emerit

Nina Țurcanu-Furtună

Acompaniază:

Orchestra de muzică populară „Folclor”

Director artistic și prim-dirijor Petre Neamțu, Artist al Poporului

Detalii pe: https://www.facebook.com/Orchestra.Folclor/

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

 

16 noiembrie 2017, ora 18:30 /Sala Mică/

ORCHESTRA NAȚIONALĂ DE CAMERĂ (Sala cu Orgă)

Solist: Ion Negură (flaut)

Dirijor: Vladimir Andrieș

În program:

W.A.Mozart – Concertul în Sol major de flaut, KV 313

F.J.Haydn – Simfonia nr. 49 în fa minor „La Passione”

P.I.Ceaikovski – Serenada pentru corzi, op. 48

 

17 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Eliberează-te de stres prin mindfulness!

Un training pentru cei care vor să-și limpezească mintea și viața!

Oratori :

Sanda Diviricean

Valerie Cioloș-Villemin (România)

 

 

18 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala mică/

Recital de pian

O seară de fantezii pentru pian cu Alexandru Prigalo

 

 

21 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

ALEXANDR LITVIN

„Omul ca sistem  sau cum găsim echilibrul”

 

22 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concertino Band și prietenii

Participă:

Geta Burlacu și Constantin Moscovici

 

22 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala mică/

Concert în memoria lui Vitalii Secichin

 

23 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

Concert organizat de TVR Iași

 

23 noiembrie 2017, ora 18:30 /Sala mică/

Art with me!

Ediția II

Combinația perfectă între muzică, artă și caritate!

 

24 noiembrie 2017, ora 18:30 /Sala mică/

Sala cu Orgă

Recital Lilia Șolomei

 

25 noiembrie 2017, ora 11:00 /Sala Mare/

Spectacol pentru copii:

COSMIC SHOW

Transformers în căutarea planetelor

18 personaje unice! Laser show

Informații la: +373 22 222 734

 

25 noiembrie 2017, ora 19:00 /Sala Mare/

CONCERT DE MUZICĂ ROCK:

THE BEATLES, DEEP PURPLE, PINK FLOYD, AC/DC, METALLICA,QUEEN, EAGLES, DEPESHE MODE, ОКЕАН ЕЛЗИ

În scenă –  Orchestra „НАОНИ” (Orchestra Națională de instrumente folk din Ucraina)

 

 

26 noiembrie 2017, ora 19:00 /Sala Mare/

VEDETE MONDIALE DE TANGO ARGENTINIAN

Yanina Quinones & Neri Piliu (Argentina)

Melina Mourino & Luis Cappelletti (Argentina)

Tango Spleen Orchestra (Italia)

 

28 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala Mare/

CONCERT SIMFONIC

„DE ZIUA ROMÂNIEI”

Program:

  1. Enescu – Preludiul la unison
  2. Sostakovici – Concertul nr. 2 pt. vioara si orchestra, cis-moll, op. 129
  3. Macovei – Oratoriul Miorita

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

 

29 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala mică/

Recital literar-muzical cu Alina Volc

 

 

30 noiembrie 2017, ora 18:00 /Sala mare/

Gala Festivalului-Concurs televizat al tinerilor interpreți de muzică populară

„Prezintă orchestra Folclor”

Detalii pe: https://www.facebook.com/Orchestra.Folclor/

Detalii pe: https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/

***

Biletele pot fi achiziţionate online pe www.fest.md şi la casa de bilete a Filarmonicii Naţionale.

Pentru informaţii suplimentare, accesaţi www.filarmonica.md sau pagina oficială de facebook – https://www.facebook.com/Filarmonica.Chisinau/;

 

 

ULTIMELE